Narzędzia drogowe w Cities: Skylines II

16 września 2023
Brak komentarzy
4 minuty

Drogi to fundamenty miast, dlatego pierwsze informacje na temat Cities: Skylines II dotyczą właśnie ich. W pierwszej części budowanie dróg, szczególnie w bardziej rozwiniętych miastach sprawiało pewne kłopoty, dlatego twórcy starali się je poprawić.

Budowa dróg w Cities: Skylines II jest bardziej elastyczna, co umożliwia bardziej twórcze wykorzystanie dostępnych narzędzi do idealnego ułożenia dróg. W grze oprócz znanych już opcji pojawi się wiele nowych, w tym ulepszone narzędzia do zakrętów oraz innowacyjny tryb siatki, który pozwala na łatwe tworzenie spójnych bloków miejskich za pomocą tylko trzech kliknięć. Proces rozpoczyna się od umieszczenia początkowego narożnika siatki dróg, następnie poprzez przesunięcie myszką i kolejne kliknięcie określamy jej szerokość, a trzecie kliknięcie ustala długość siatki drogowej. Ostateczny układ siatki staje się widoczny po dostosowaniu długości w ostatnim etapie tworzenia.

Narzędzia drogowe - Cities: Skylines II
Grafika z https://www.paradoxinteractive.com/games/cities-skylines-ii/features/road-tools

Nowe narzędzie Zamień przypomina wcześniejsze narzędzie Uaktualnij, jednak oferuje znacznie większe możliwości w modyfikowaniu istniejących dróg oraz dostosowywaniu sieci dróg poprzez dodawanie elementów takich jak trawa, drzewa, rozszerzone chodniki czy ekrany dźwiękochłonne.

Tryb równoległy umożliwia automatyczne tworzenie dwóch dróg równolegle, z możliwością ustalenia stałej odległości między nimi.

Narzędzia drogowe obejmują różnorodne opcje przyciągania oraz kompleksowy system prowadzenia dróg, co ułatwia budowanie pożądanego układu dróg, nawet na terenach o trudnym ukształtowaniu.

W każdym etapie procesu budowy dróg można szybko cofnąć, korzystając z prawego przycisku myszy, a już istniejące drogi można usuwać za pomocą narzędzia wyburzania.

Skrzyżowania

Budowę dróg zaprojektowano tak aby stała się szybsza i bardziej elastyczna, umożliwiając tworzenie dróg, które krzyżują się z istniejącymi, co pozwala na łatwe tworzenie skrzyżowań. Ponadto, ułatwiono umieszczanie dużych skrzyżowań na już istniejących układach dróg.

W grze dostępny jest zestaw gotowych skrzyżowań, które można umieścić na wolnych obszarach lub nad istniejącymi drogami, automatycznie łącząc je z istniejącą siecią dróg.

Jako zupełnie nowa funkcja w procesie budowy dróg dostępne są również ronda, które można konstruować na istniejących skrzyżowaniach. Dostępne są różne rozmiary rond od niewielkich do dużych wielopasmowych rond. Skonfigurowane rondo dostosowuje swoje pasy do wszystkich zjazdów, zapewniając płynny przepływ ruchu.

Rondo w Cities: Skylines II
Grafika z https://www.paradoxinteractive.com/games/cities-skylines-ii/features/road-tools

Drogi specjalne

Drogi mogą być dostosowywane poprzez dodawanie pasów dla autobusów i torów tramwajowych za pomocą specjalnych narzędzi. Istnieje również możliwość tworzenia dedykowanych dróg, które przeznaczone są wyłącznie dla autobusów i pojazdów uprzywilejowanych, a tory tramwajowe można budować niezależnie, całkowicie omijając ruch drogowy.

W miastach można również tworzyć obszary dla pieszych, wykorzystując deptaki wyposażone w chodniki i mosty. W obszarach tych ruch kołowy jest surowo zabroniony, z wyjątkiem pojazdów usługowych i dostawczych, które przewożą towary do lokalnych firm.

Parkingi

Pojazdy muszą być zaparkowane w miejscach, gdzie podróżują nimi mieszkańcy. Oprócz tradycyjnego parkowania przy drodze znanego z pierwszej części gry, w Cities: Skylines II dodane zostały parkingi, dzięki którym będziesz mieć możliwość udostępnienia mieszkańcom parkingów i miejsc postojowych. Mieszkańcy mają zróżnicowane preferencje dotyczące zarządzania czasem, poziomu komfortu i wydatków na parking. Niektórzy preferują miejsca parkingowe blisko celu podróży, niezależnie od ceny, podczas gdy inni akceptują dłuższy czas podróży, by skorzystać z tańszych miejsc parkingowych lub transportu publicznego.

Parking w Cities: Skylines II
Grafika z https://www.paradoxinteractive.com/games/cities-skylines-ii/features/road-tools

Roboty drogowe

Rozszerzeniu uległo również zarządzanie utrzymaniem dróg. Niska jakość dróg lub obfite opady śniegu mogą spowolnić ruch i prowadzić do korków. Ponadto, warunki drogowe mają wpływ na ryzyko wystąpienia wypadków drogowych, które z kolei mogą prowadzić do zakłóceń w ruchu, wymagając zabezpieczenia i czyszczenia miejsca wypadku przez służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg. Zimą drogi wymagają odśnieżania przez specjalne pługi odśnieżające.

Dodatkowe opcje drogowe

Nowy system dróg umożliwia umieszczanie oraz usuwanie sygnalizacji świetlnej, przejść dla pieszych, dodawanie znaków oraz zarządzanie pasami do skrętu. Jeśli na ruchliwym skrzyżowaniu jest zbyt dużo pieszych, istnieje opcja usunięcia przejść dla pieszych i wzniesienia wiaduktu dla pieszych, który omija ruch pojazdów.

Źródła:
https://www.paradoxinteractive.com/games/cities-skylines-ii/features/road-tools

Ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *