Dostępne wersje Minecrafta

30 maja 2022
Brak komentarzy
4 minuty

Minecraft to survival sandbox z otwartym światem wydana 18 listopada 2011 r. przez Notcha. Markus Alexej Persson, czyli Notch, to szwedzki projektant gier komputerowych i założyciel studia Mojang. Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier w historii, która szczególną popularność uzyskała szczególnie wśród młodszych graczy.

Od czasu premiery w 2011 roku wydanych zostało wiele wersji Minecrafta lub gier na jego motywach na różne platformy i dla różnych odbiorców.

Minecraft: Java Edition

Minecraft: Java Edition, to kontynuacja oryginalnej wersji gry z 2011 r. Dokładniej zmieniła się jedynie nazwa gry. Jest to najbardziej rozbudowana wersja gry przeznaczona na komputery osobiste z systemami Windows, Linux i macOS.

Minecraft: JE to jedyna wersja gry, która pozwala na instalację modów, czyli modyfikacji tworzonych przez innych użytkowników. To jedyna wersja Minecrafta nie pozwala na rozgrywkę międzyplatformową, czyli nie umożliwia gry z graczem z np. Bedrock Edition.

Minecraft: Java Edition
Grafika z Minecraft: Java Edition

Minecraft: Bedrock Edition

Bedrock Edition to wieloplatformowa wersja Minecrafta, która pozwala na grę m.in. na konsolach, czy urządzeniach mobilnych. Jedno konto pozwala na grę na różnych platformach, jednak i tak wymagane moż być kupno gry na innej platformie. Wszystkie wydania Minecraft: BE używają nazwy Minecraft bez podtytułu.

Bedrock Edition różni się od Java Edition m.in. większą wydajnością, czy różnicami w dostępnych funkcjonalnościach takich jak możliwość gry na podzielonym ekranie.

Minecraft: Bedrock logo
Grafika z https://www.minecraft.net/

Minecraft: Education Edition

Jest to wersja przeznaczona do użytkowania w szkołach. Oparta na wersji Bedrock. Minecraft: EE ma kilka udogodnień dla nauczycieli takich jak nowe bloki i przedmioty, czy funkcjonalności.

Minecraft: Education Edition logo
Grafika z https://education.minecraft.net/

Minecraft Classic

Jest to bardzo prosta i ograniczona wersja gry. Minecraft Classic jest dostępny za darmo z poziomu przeglądarki. Możliwości tej wersji ograniczają się jedynie do budowania z 9 dostępnych bloków na ograniczonej mapie, ale pozwalają na grę multiplayer i posiada proste ustawienia.

Minecraft Classic
Grafika z gry Minecraft Classic

Inne gry na motywach Minecrafta

Minecraft odniósł tak duży sukces, że na jego motywach wychodzą inne gry. Jak dotąd wyszły trzy oficjalne gry oparte na motywach Minecrafta, które różnią się rozgrywką od oryginalnej gry.

Minecraft: Story Mode

Minecraft: Story Mode lub po polsku Minecraft: Tryb Fabularny, to gra przygodowa typu point-and-click podzielona na odcinki. Pierwszy odcinek został wydany w 2015 roku. Gra skierowana jest głównie do młodszych graczy.

Tryb Fabularny nie jest już dostępny do kupienia, ale nadal jest np. na platformie Netflix.

Minecraft Dungeons

Przygodowa gra akcji z elementami RPG wydana 26 maja 2020 roku. Gra pozwala na grę jednoosobową, jak i wieloosobową w trybie kooperacji do 4 graczy.

Rozgrywka opiera się na dungeon crawl, czyli na penetracji lochów. W przypadku Minecraft Dungeons lochy są generowane proceduralnie, czyli na podstawie algorytmów, co powoduje, że za każdym razem poziom może wygenerować się w inny sposób.

Ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *