Hearts of Iron IV

Hearts of Iron IV to gra RTS typu grand strategy w realiach II wojny światowej. Gra została wydana przez Paradox Interactive 6 czerwca 2016 roku na PC. Gracze mogą prowadzić jedną z ponad 230 nacji, a celem jest osiągnięcie sukcesu wybranym państwem podczas kampanii dla jednego gracza lub w trybie multiplayer. Państwa mogą się ze sobą współpracować lub walczyć o dominację nad światem.

HoI4 – Rozgrywka

W Hearts of Iron IV rozgrywka toczy się w czasach II wojny światowej, ale nie ogranicza się jedynie do tej wojny. Gracz kieruje jedną z nacji i stara się prowadzić swój kraj do zwycięstwa w wojnie. Aby to osiągnąć, gracz musi podejmować decyzje dotyczące wojska, polityki i gospodarki.

Rozgrywkę w HoI4 można podzielić na dwa główne elementy – czas przygotowań i czas wojny. Przed rozpoczęciem walki gracz podejmuje ogólne decyzje, takie jak inwestowanie w wojsko czy rozbudowa gospodarki. Ważne jest również obranie odpowiedniej strategii, która umożliwi osiągnięcie sukcesu. Później przychodzi czas wojny, który jest najważniejszym elementem. Jest to czas, kiedy gracz prowadzi swoje wojska do boju i jednocześnie dowiaduje się, czy odpowiednio wykorzystał czas na przygotowanie się.

Wojsko

Wojsko to podstawowy element gry. Gracz musi zarządzać swoim wojskiem, aby było ono jak najbardziej efektywne. Aby to osiągnąć, gracz musi m.in.:

Dyplomacja

Polityka to równie ważna część rozgrywki HoI IV co wojna. Gracz musi podejmować wiele decyzji, które będą miały wpływ na dalszy przebieg historii. Należy zawierać sojusze i rozwijać stosunki dyplomatyczne z innymi państwami. Dyplomacja ma ogromne znaczenie dla powodzenia operacji militarnych i rozwijania państwa.

Gospodarka

Gospodarka to klucz do sukcesu każdego państwa w Hearts of Iron IV. Powinna być dobrze zarządzana i rozwijana w zależności od potrzeb. Istnieje wiele narzędzi, które można wykorzystać do poprawy funkcjonowania gospodarki. Aby osiągnąć sukces, należy inwestować w nowe technologie i rozbudowywać infrastrukturę. Wszystko to przyczyni się do lepszego funkcjonowania państwa. Ważne są również surowce, które można pozyskać z własnych zasobów albo kupić od innych państw.