Minecraft 1.19 The Wild Update

7 czerwca 2022
Jeden komentarz
11 minut

Światło dzienne ujrzała dzisiaj nowa aktualizacja do Minecrafta – The Wild Update. Aktualizacja dodaje dwa nowe biomy – las namorzynowy i mroczna głębia oraz przedmioty i moby, które w większości są z nimi powiązane.

Las namorzynowy

Las namorzynowy to nowy biom, który jest rodzajem bagien. W tym biomie znaleźć można nowe moby – żaby, a dokładniej ciepłe żaby. Sam biom pokryty jest błotem i namorzynami.

Las namorzynowy - Minecraft
Grafika z gry Minecraft

Namorzyny

Namorzyny to drzewa występujące w lesie namorzynowym, które mogą rosnąć w wodzie lub na lądzie.

Drzewo namorzynowe składa się z:

 • namorzynowych liści,
 • namorzynowego pnia,
 • namorzynowych korzeni,
 • zabłoconych namorzynowych korzeni,
 • siewek namorzynu,
 • pnącz,
 • warstw mchu.

Jeżeli drzewo wyrośnie na błocie, to korzenie, które wyrosną w miejscu błota, zmienią się w zabłocone korzenie.

Namorzyn w Minecrafcie
Grafika z gry Minecraft

Drewno namorzynowe

Drewno namorzynowe pozwala na tworzenie przedmiotów tak jak w przypadku innych typów drewna. Z drewna namorzynowego można tworzyć namorzynowe przedmioty i bloki.

Itemki z drewna namorzynowego Minecraft
Grafika z gry Minecraft

Błoto

Błoto to blok dekoracyjny występujący naturalnie w lesie namorzynowym. Błoto można stworzyć poprzez użycie butelki z wodą na ziemię. Z błota i pszenicy można scraftować utwardzone błoto. Z czterech utwardzonych błot można scraftować błotne cegły, z których można stworzyć:

 • błotną ceglaną płytę,
 • błotne ceglane schody,
 • błotny ceglany murek.
Minecraft - błoto
Grafika z gry Minecraft

Żaby

Żaby to nowe moby dodane w tej wersji Minecrafta. Istnieją 3 rodzaje żab, które pojawiają się na różnych biomach:

 • ciepłych,
 • zimnych,
 • umiarkowanych.

Typ żaby zależy od biomu, w którym wyrośnie kijanka. Żaby samoistnie spawnują się jedynie na bagnach i w lasach namorzynowych.

Żaby jedzą małe szlamy i małe kostki magmy i zwracają odpowiednio kule szlamu i żabie lampy, czyli świecące bloki dekoracyjne.

Żaba Minecraft
Grafika z gry Minecraft

Kijanki

Kijanki rozwijają się z żabiego skrzeku. Kijanki polują na aksolotle i podążają za graczem, jeżeli ma w ręku kulę szlamu.

Minecraft kijanka
Grafika z gry Minecraft

Mroczna głębia

Drugi nowy biom dodany w wersji 1.19. Biom występuje głęboko w jaskiniach. W tym biomie nie pojawiają się stworzenia poza Wardenem. W biomie pojawiają się sculkowe bloki i generują się w nim starożytne miasta.

Biom mroczna głębia
Grafika z gry Minecraft

Starożytne miasto

Starożytne miasto to nowy dungeon, który występuje w biomie mroczna głębia. Z uwagi na to, że te struktury znajdują się w mrocznej głębi, moby nie spawnują się w starożytnych miastach.

W mieście znajduje się centrum miasta, które w swojej podstawie pod drewnianym mostem ma ukryte drzwi z tłoków, które po otwarciu pozwolą na wejście do piwnicy, w której znajdują się przykładowe mechanizmy z redstone’a.

W starożytnych miastach można znaleźć odłamki pogłosu, które występują tylko w tych strukturach, oraz inne rzadkie itemki.

Starożytne miasto Minecraft
Grafika z gry Minecraft

Sculk

Sculk to organizm pojawiający się w biomie mrocznej głębi. Organizm odżywia się i rozrasta poprzez pochłanianie doświadczenia z zabitych mobów. Aby go wydobyć lub zniszczyć najlepiej używać motyki. Sculk składa się z pięciu bloków:

 • Sculk – blok dekoracyjny i główny budulec organizmu.
 • Żyły sculku – blok dekoracyjny, który może przyczepiać się do bloku z każdej strony. Pojawia się jako pierwsza faza rozwoju Sculku.
 • Sculkowy czujnik – emituje sygnał redstone po wykryciu jakichkolwiek wibracji w promieniu dziewięciu bloków. Sculkowy czujnik nie wykryje sygnału, jeżeli pomiędzy nim a źródłem wibracji znajduje się blok wełny.
 • Sculkowe wrzeszczydło – wrzeszczy jeżeli wykryje gracza w promieniu ośmiu bloków. Emitowanie wrzasku może spowodować wezwanie wardena. Sculkowe wrzeszczydła mogą również nakładać na gracza efekt ciemności.
 • Sculkowy katalizator – generuje sculk po pochłonięciu doświadczenia z martwego moba lub gracza w promieniu ośmiu bloków. Ilość wygenerowanego sculku zależy od ilości doświadczenia, które wypadło ze stworzenia.
Sculk Minecraft 1.19
Grafika z gry Minecraft

Nadzorca (Warden)

Nadzorca to wrogi mob przywoływany przez sculkowe wrzeszczydła. Wardeny są kompletnie ślepe i polegają na wyczuwaniu gracza poprzez wibracje lub zapach. Z nadzorcy dropi sculkowy katalizator.

Nadzorcy są niewrażliwe na obrażenia od ognia lub odrzut. Jeżeli ścigają gracza, podążają za emitowanymi wibracjami lub mogą użyć węchu, aby zlokalizować najbliższe stworzenie w okolicy 6 bloków. Co 6 sekund nakładają na 12 sekund efekt ciemności na wszystkich graczy w promieniu 20 bloków.

Wardeny denerwują się na stworzenia i priorytetowo atakują te, na które są najbardziej zdenerwowane. Nadzorcy atakują wszystkie stworzenia, które ich atakują lub dotykają.

Nadzorca w Minecraft
Grafika z gry Minecraft

Spawnowanie nadzorców

Wardeny nie spawnują się samodzielnie, tak jak inne stworzenia. Są przywoływane po czwartym wrzasku emitowanym przez naturalnie wygenerowane sculkowe wrzeszczydła, jeżeli poziom światła jest mniejszy niż 11. Po przywołaniu wykopują się z ziemi.

Wrzaski są przypisane do gracza, więc każdy gracz ma własny licznik, który odlicza wrzaski do wezwania nadzorcy. Po minucie nieaktywności zakopują się z powrotem w ziemi.

Spawn wardena
Grafika z gry Minecraft

Kompas powrotny

Kompas powrotny wskazuje miejsce ostatniej śmierci gracza, który go trzyma. W przypadku, kiedy gracz jeszcze ani razu nie zginął, nie trzyma kompasu lub znajduje się w innym wymiarze niż ten, w którym zginął, kompas zacznie wariować.

Kompas powrotu można stworzyć za pomocą kompasu otoczonego przez 8 odłamków pogłosu.

Kompas powrotny w MC
Grafika z gry Minecraft

Otuszek (Allay)

Otuszki to neutralne, latające moby, które mogą zaprzyjaźnić się z graczem. Gracze nie mogą krzywdzić zaprzyjaźnionych otuszków.

Aby zaprzyjaźnić się z allay’em trzeba dać mu przedmiot. Do kiedy będzie trzymał przedmiot, otuszek będzie podążał za graczem i przynosił mu kopie tego przedmiotu. Allay znajdzie gracza, jeżeli ten znajduje się w odległości do 64 bloków, a przedmioty wykrywa w odległości do 32 bloków.

Jeżeli otuszek usłyszy dźwięk bloku dźwiękowego, będzie go traktował jak swojego gracza przez 30 sekund. Tańczy, gdy słyszy dźwięk z szafy grającej.

Otuszki spawnują się w leśnych rezydencjach i w posterunkach grabieżców. Można je rozmnożyć poprzez danie otuszkowi odłamka ametystu podczas tańca.

Otuszek w Minecraft
Grafika z gry Minecraft

Efekt ciemności

Efekt ciemności jest podobny do efektu oślepienia, ale pozwala na widzenie w większej odległości. W przeciwieństwie do oślepienia ciemność pulsuje co kilka sekund przyciemniając ekran.

Przemykanie

Przemykanie to zaklęcie, które pozwala graczowi iść szybciej podczas skradania. Zaklęcie można nałożyć jedynie na nogawice. Ten enchant można znaleźć tylko w starożytnych miastach w formie zaklętych książek. Każdy poziom zaklęcia przemykania zwiększa prędkość podczas skradania o 15%, ale prędkość nie może być większa niż prędkość podczas chodzenia.

Płyta muzyczna 5

Płyta przedstawia polowanie nadzorcy. Jest to jedyna płyta, którą można scraftować. Aby ją stworzyć, należy znaleźć 9 fragmentów płyty i włożyć je wszystkie do stołu rzemieślniczego. Fragmenty płyty można znaleźć w starożytnych miastach.

Płyta muzyczna 5 - Minecraft 1.19
Grafika z gry Minecraft

Łódka ze skrzynią

Łódka ze skrzynią pozwala na transport większej ilości przedmiotów po wodzie. Aby otworzyć skrzynię, wystarczy otworzyć ekwipunek, jeżeli gracz siedzi w łódce lub skradając się kliknąć przycisk interakcji (domyślnie prawy przycisk myszy).

Pojemność i mechanika skrzyni niczym nie różni się od zwykłej skrzyni, można na przykład wkładać do niej itemki za pomocą leja.

Łódki ze skrzynią Minecraft
Grafika z gry Minecraft

Kozie rogi

Koza dropi róg (czasami 2), kiedy taranuje twardy blok. Można je też znaleźć w posterunkach grabieżców. Użycie rogu wydaje głośny dźwięk, który jest słyszalny nawet z 256 bloków.

Kozie rogi występują w ośmiu wariantach:

 • zaduma,
 • śpiew,
 • poszukiwanie,
 • doznanie,
 • zachwyt *,
 • zew *,
 • tęsknota *,
 • marzenie *.

* tylko z wrzeszczących kóz

Inne zmiany

Wprowadzonych zostało również wiele innych zmian. Głównie są to zmiany techniczne związane z działaniem gry. Na przykład zmiany w wibracjach – od teraz wełniane bloki tłumią wibracje emitowane przez nie oraz podczas poruszania się po nich.

Źródła:
https://feedback.minecraft.net/hc/en-us/articles/6731464524941-Minecraft-Java-Edition-1-19

Ocena:

W odpowiedzi na “Minecraft 1.19 The Wild Update”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *