Łódki w Minecraft

22 stycznia 2023
Brak komentarzy
4 minuty

Łódki to jeden z podstawowych środków transportu w Minecraft. Jest to najwygodniejszy sposób pokonywania dużych odległości po wodzie m.in. z uwagi na to, że poruszanie się nimi nie zużywa paska głodu. Dodatkowo spadając z wysokości łódki, absorbują wszystkie obrażenia, dlatego są również przydatne przy pokonywaniu przestrzeni z dużą różnicą wysokości takich jak Nether czy góry. Łódki pojawiły się już w Minecraft Alpha i od tego czasu przeszły wiele zmian.

W grze istnieją różne rodzaje łódek, które podzielone są na dwa główne typy: zwykłe łódki i łódki ze skrzyniami.

Łódka Minecraft

Domyślnie łódki mają 2 miejsca, dzięki czemu umożliwiają pływanie z innym graczem lub stworzeniem. Łódki mogą przewozić nie tylko moby przyjazne i neutralne, ale również potwory. Aby wydostać przewożonego moba z łódki, wystarczy wyciągnąć go za pomocą lassa lub zebrać łódkę. Trzeba pamiętać, że zwykła łódka może zmieścić 2 moby, jednak gracz nie może wtedy do niej wejść.

Łódki w Minecrafcie
Grafika z gry Minecraft

Rodzaje łódek w Minecraft:

 • dębowa łódka,
 • świerkowa łódka,
 • brzozowa łódka,
 • tropikalna łódka,
 • akacjowa łódka,
 • ciemnodębowa łódka,
 • namorzynowa łódka.

Jak stworzyć łódkę w Minecraft?

Łódkę można zrobić w stole rzemieślniczym układając 5 bloków desek w polu craftingu. Wszystkie deski muszą być tego samego rodzaju i muszą odpowiadać temu, jaką łódkę chce zrobić gracz. Nie ze wszystkich rodzajów drewna można stworzyć łódkę. Deski należy ułożyć w polu wytwarzania w kształt łódki.

Crafting łódki Minecraft
Grafika z gry Minecraft

Łódka ze skrzynią Minecraft

Łódki ze skrzyniami to nowszy rodzaj łódek, które pozwalają na podróżowanie wraz z większą ilością przedmiotów. Oprócz itemów w ekwipunku możemy również wrzucić itemki do łodzi. Łódź ze skrzynią mieści tyle samo przedmiotów co skrzynia, ale za to pozwala na poruszanie się w niej tylko jednemu graczowi lub stworzeniu, ponieważ drugie miejsce jest zajęte przez skrzynię.

Łódki ze skrzyniami w Minecraft
Grafika z gry Minecraft

Rodzaje łódek ze skrzyniami w Minecraft:

 • dębowa łódka ze skrzynią,
 • świerkowa łódka ze skrzynią,
 • brzozowa łódka ze skrzynią,
 • tropikalna łódka ze skrzynią,
 • akacjowa łódka ze skrzynią,
 • ciemnodębowa łódka ze skrzynią,
 • namorzynowa łódka ze skrzynią.

Jak stworzyć łódkę ze skrzynią w Minecraft?

Łódkę ze skrzynią można zrobić w za pomocą łódki i skrzyni układając je w polu craftingu. Ułożenie przedmiotów podczas craftingu łódki ze skrzynią jest nieważne.

Crafting łódki ze skrzynią Minecraft
Grafika z gry Minecraft

Jak zebrać łódkę w Minecraft?

Łódkę w Minecraft można zebrać uderzając ją kilka razy ręką lub jakimś narzędziem. Jeżeli narzędzie zadaje więcej niż 4 obrażenia, łódka zostanie zebrana po jednym uderzeniu.

Jak sterować łódką?

Sterowanie łódką działa podobnie do tego podczas poruszania się po lądzie. Wyjątek stanowi to, że aby skręcić łódką, należy spojrzeć w daną stronę podczas płynięcia.

Jak wsiąść do łodzi?

Aby wejść do łódki, należy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy. Podczas wchodzenia do łódki nie trzeba mieć pustej ręki.

Jak wysiąść z łodzi?

Z łódki można wysiąść poprzez wciśnięcie przycisku odpowiedzialnego za skradanie się, czyli domyślnie lewy Shift.

Jak otworzyć skrzynkę na łódce?

Skrzynię w łódce można otworzyć klikając na łódkę prawym przyciskiem myszy z przytrzymanym przyciskiem skradania, którym domyślnie jest lewy Shift. Jeżeli łódka jest zajęta przez innego gracza lub stworzenie wystarczy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy.

W przypadku kiedy gracz siedzi w łódce zawartość skrzynki można sprawdzić poprzez kliknięcie przycisku odpowiedzialnego za otwarcie ekwipunku, czyli domyślnie E. Po kliknięciu przycisku wyświetlony zostanie ekwipunek gracza i zawartość skrzynki.

Prędkość łodzi w Minecraft

Prędkość, z jaką porusza się łódź w Minecrafcie zależy od powierzchni, po której się porusza. Prędkość w Minecrafcie jest liczona w blokach na sekundę (bloki/s). Łódka porusza się po wodzie z prędkością 8 bloków/s, a na lądzie łódka porusza się z prędkością 2 bloków/s. Łódki najszybciej poruszają się po lodzie. Po lodzie, oszronionym lodzie i zbitym lodzie łódka porusza się z prędkością 40 bloków/s. Najszybciej łódka porusza się po niebieskim lodzie lodowcowym, na którym potrafi osiągnąć prędkość 72,7 bloków/s.

Źródła:
https://minecraft.fandom.com/wiki/Boat

Ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *