Po około roku pojawiła się nowa większa aktualizacja Minecraft. Wersja 1.20 Minecrafta wprowadza wiele nowych elementów w tym archeologię.
Archeologia
Do gry została dodana możliwość znajdowania przedmiotów w ruinach szlaku oraz w nowych odmianach piasku i żwiru.
Pędzel
Pędzel to nowy przedmiot w Minecraft, który pozwala na wydobywanie przedmiotów z podejrzanego piaski i podejrzanego żwiru. Pędzel można scraftować za pomocą pióra, sztabki miedzi i patyka.

Podejrzany piasek i podejrzany żwir
Podejrzany piasek i żwir to nowe bloki dodane w Minecraft 1.20. Z tych bloków można wydobyć przedmioty za pomocą pędzla. Z podejrzanych bloków może wypaść wiele różnych przedmiotów m.in. dodane w tej aktualizacji odłamki ceramiki.
Podejrzany piasek można znaleźć w pustynnych świątyniach, pustynnych studniach i w ruinach letniego oceanu.
Podejrzany żwir można znaleźć w ruinach szlaku i ruinach zimnego oceanu.

Ruiny szlaku
Ruiny szlaku to nowe struktury dodane w Minecraft 1.20 Trails & Tales. Ruiny szlaku można znaleźć w tajdze, zaśnieżonej tajdze, starodrzewach i dżunglach. Można w nich znaleźć między innymi nową płytę i cztery rodzaje zdobienia zbroi:
- Zdobienie zbroi „Włóczykij”,
- Zdobienie zbroi „Opiekun”,
- Zdobienie zbroi „Rzeźbiarz”,
- Zdobienie zbroi „Gospodarz”.

Odłamki ceramiki i dekorowane naczynia
Odłamki ceramiki to itemki, które można znaleźć w podejrzanym piasku i podejrzanym żwirze. Odłamki ceramiki można znaleźć w:
- pustynnych studniach,
- pustynnych świątyniach,
- ruinach zimnego oceanu,
- ruinach letniego oceanu,
- ruinach szlaku.

Za pomocą czterech odłamków ceramiki można stworzyć dekorowane naczynie, które w zależności od wybranych odłamków ma różne zdobienia na ściankach. Zamiast odłamków ceramiki przy craftingu można użyć cegieł, ale naczynie będzie wtedy miało gładkie ścianki bez zdobień.

W zależności od kierunku, w którym patrzy gracz, można postawić naczynie z innej strony.

Niuchacz
Niuchacze to moby pasywne, czyli takie, które nie atakują gracza. Niuchacze co jakiś czas kopią w ziemi w poszukiwaniu nasion ognistego kwiatu i strąków dzbanecznika.

Niuchacza można wykluć z jaja niuchacza, które można znaleźć w podejrzanym piasku i ruinach letniego oceanu. Można je rozmnażać za pomocą nasion ognistego kwiatu. Zamiast małego niuchacza po rozmnożeniu upuszczają jajo niuchacza, z którego można wykluć kolejnego. Wykluwanie jaja niuchacza na bloku mchu trwa około 10 minut, a na reszcie bloków około 20 minut.

Ognisty kwiat
Ognisty kwiat to roślina, której nasiona może znaleźć niuchacz. Ogniste kwiaty służą do rozmnażania niuchaczy, ale można je też przetworzyć w stole rzemieślniczym na pomarańczowy barwnik.

Dzbanecznik
Dzbaneczniki można wyhodować ze strąków dzbanecznika, które mogą być znalezione przez niuchacza. Można go przerobić w crafting table na błękitny barwnik.

Wielbłąd
Kolejnym mobem dodanym w Minecraft 1.20 jest wielbłąd. Wielbłądy to pasywne moby, które mogą zostać osiodłane i mogą transportować dwóch graczy tak jak łódki. Wielbłądy są bardzo wysokie, dzięki czemu większość wrogich mobów nie może dosięgnąć graczy, którzy dosiadają wielbłądy. Dodatkowo mogą one przechodzić przez mury i płoty. Wielbłądy spawnują się przy generowaniu pustynnych wiosek i można je rozmnażać za pomocą kaktusów.

Kowalstwo w Minecraft
Stół kowalski został przeprojektowany na stanowisko, w którym można m.in. modyfikować zbroje. Najważniejsze dwie funkcje stołu kowalskiego to ulepszanie diamentowego wyposażenia do netherytowego wyposażenia i dodawanie wykończenia pancerza.

Netherytowe wyposażenie
Teraz, aby utworzyć wyposażenie netherytu, trzeba ulepszyć diamentowe wyposażenie w stole kowalskim. Do ulepszenia wyposażenia potrzebny jest szablon kowalski Netherytowe ulepszenie. Takie szablony można znaleźć w bastionach w Netherze.

Wykończenie pancerza
Wykończenia pancerza pozwalają na wprowadzenie zmian w wyglądzie zbroi. Szablon wykończenia zależy od użytego szablonu kowalskiego, a kolory od materiału zbroi i materiału użytego do wykonania wykończenia. Do wykończenia można użyć:
- żelaza,
- miedzi,
- złota,
- lazurytu,
- szmaragdów,
- diamentów,
- netherytu,
- redstone’a,
- ametystu,
- kwarcu.

Szablony kowalskie można znaleźć w poniższych lokalizacjach:
- ruiny szlaku – włóczykij, opiekun, rzeźbiarz, gospodarz;
- posterunek grabieżców – wartownik;
- pustynna piramida – wydma;
- wrak statku – wybrzeże;
- dżunglowa świątynia – dzicz;
- podwodna świątynia – fala;
- pradawne miasto – nadzorca, cisza;
- leśny dwór – dręczyciel;
- forteca netheru – żebra;
- bastion – ryjek;
- twierdza – oko;
- miasto endu – iglica;
W przypadku ruin szlaku i podwodnych świątyń szablony kowalskie można znaleźć odpowiednio w podejrzanym żwirze i w dropie z prastrażnika.
Wiśniowe gaje
Wiśniowy gaj to nowy biom inspirowany japońskimi kwitnącymi wiśniami. Ten biom charakteryzuje się drzewami wiśni o różowych liściach, które opadają na ziemię.

Z wiśniowego drewna można wytworzyć wszystkie drewniane przedmioty tak jak w przypadku innych rodzajów drewna.

Bambusowe drewno
Mimo tego, że od pojawienia się bambusa w Minecraft minęło już sporo czasu, to dopiero w wersji 1.20 dostaliśmy możliwość tworzenia z niego przedmiotów tak jak w przypadku innych rodzajów drewna, wyjątek stanowi jedynie łódka, której nie da się stworzyć z bambusowego drewna, ponieważ zamiast niej tworzymy tratwę. Oprócz zwykłych desek dostępna jest też bambusowa mozaika, która przypomina wyglądem bambusowe deski.

Rzeźbione biblioteczki
Rzeźbiona biblioteczka to nowy pojemnik dodany w tej wersji Minecrafta. Można w nim przechowywać wszystkie rodzaje książek. Każda rzeźbiona biblioteczka pozwala na schowanie 6 książek. Książki można wkładać i wyjmować z rzeźbionych biblioteczek klikając prawym przyciskiem myszy miejsce, w którym leży, lub ma leżeć książka.

Tabliczki
W Minecraft 1.20 tabliczki uzyskały wiele nowych funkcji, na które gracze czekali już od dawna:
- tekst tabliczki można edytować poprzez kliknięcie tabliczki prawym przyciskiem myszy, aby zablokować edycję tabliczki należy użyć na niej plastra miodu,
- można zapisać tabliczkę z obu stron,
- w trybie jednoosobowym edycja tabliczki nie wstrzymuje już czasu w grze.
Podwieszane tabliczki
Do gry wprowadzono również nowy rodzaj tabliczek – powieszane tabliczki. Te tabliczki można podwiesić pod blok lub przyczepić tak, aby odstawał od bloku. Podwieszanych tabliczek nie można postawić na ziemi, ale pomijając to mają te same funkcje co zwykłe tabliczki.

Inne zmiany
Do gry wprowadzono również wiele zmian technicznych oraz poprawek do istniejących mechanik. Najważniejsze zmiany to:
- dodanie skalibrowanego sculkowego czujnika, który pozwala na filtrowanie wibracji według uznania gracza,
- bloki ametystu umieszczone obok sculkowego czujnika emitują odebrane przez czujnik wibracje, co pozwala na przenoszenie wibracji na większe odległości,
- głowy potworów umieszczone na blokach dźwiękowych wydają dźwięki odpowiednich mobów,
- dodano nową muzykę i zmiany w postępach.
Źródła:
https://feedback.minecraft.net/hc/en-us/articles/16499677456781-Minecraft-Java-Edition-1-20-Trails-Tales-